srebrne technikum 2019 

       Godło Polski

      herb Leszna

  logo stowarzyszenia

 

moodlelogo

Niepodległa

Dnia 10.01.2019 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Patrioci w naszym regionie” zorganizowane przez p. R. Ignaszewską, p. J. Markowską i p. K. Wachowską. Tym razem obszernego wywiadu udzielił nam pan Eugeniusz Śliwiński. Doktor nauk humanistycznych, historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Lesznie, wykładowca PWSZ w Lesznie, członek Instytutu im. Gen. „Grota” Roweckiego w Lesznie, członek Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Ukończył Wydział Historyczno – Filozoficzny na UAM w Poznaniu, Podyplomowe Studium Muzeologiczne na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie, studia podyplomowe Menadżerów Kultury na SGH w Warszawie, Wyższy Kurs Obronny na AON w Warszawie oraz studia podyplomowe – Instytut Studiów nad Rodziną na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 1975 – 1978 pracował w Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu, później do 1990 roku w Muzeum Okręgowym w Lesznie. Do 1998 pełnił funkcję dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Wojewódzkim w Lesznie. W latach 1999 – 2001 był dyrektorem CKiS w Lesznie, a w latach 2001 – 2004 dyrektorem Muzeum Regionalnego w Kościanie. Krąg jego zainteresowań to dzieje Wielkopolski, historia wojskowości i biografistyka. W latach 1987 – 1989 redagował „Leszczyńskie Zeszyty Muzealne”. Jest współzałożycielem i członkiem redakcji „Zeszytów Osieckich”, współpracownikiem „Kroniki Wielkopolski” i „Przyjaciela Ludu”.

Dnia 3.01.2019r. komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców szkolnego konkursu fotograficznego: “Wolność jest w nas” będącego kolejnym etapem projektu “Szkoła dla Niepodległej”.
Pierwsze miejsce: Tobiasz Matyla kl.I TAR
Drugie miejsce: Wiktoria Strugała kl.IV TŻiUG
Trzecie miejsce: Emil Michalak kl.IV TŻiUG

Gratulujemy!
Organizatorzy: J.Błaszyk-Kęsicka, M.Kajoch, E.Jerzyk

wolność1901wolność1902wolność1903

W dniu 13.12.2018 Samorząd Uczniowski wspólnie z maturzystami naszej szkoły zorganizował debatę międzyklasową na temat „Rola i znaczenie symboli narodowych, tradycji i dziedzictwa poprzednich pokoleń w życiu młodego człowieka”. W debacie wzięli udział  przedstawiciele maturzystów z klasy IV TB, IV TR. a przysłuchiwali się uczniowie z klasy I BS wraz z maturzystami z klasy IV TżiUG, IV TR, IV TB. Debata miała na celu poszerzenie wiedzy na temat polskich symboli narodowych, tradycji narodu polskiego i zasad ich stosowania w życiu młodego Obywatela RP.. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w/w przedsięwzięciu, a szczególnie uczniom klasy IV TB za pomoc w organizacji .

Opiekunowie akcji: Emilia Stelmach, ks. Wojciech Brzoski

deb1801

Dnia 13.12.2018 r. w ramach cyklu „Patrioci w naszym regionie” odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez p. R. Ignaszewską, p. J. Markowską i p. K. Wachowską. Tym razem w murach biblioteki szkolnej gościliśmy pana Aleksandra Świgonia – długoletniego nadleśniczego Nadleśnictwa Karczma Borowa. Jest on wiceprezesem Okręgowej Rady Łowieckiej w Lesznie i Prezesem Leszczyńskiego Klubu Myśli Obywatelskiej oraz członkiem: Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie, Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Hufca ZHP w Lesznie, Rady Programowej UTW w Lesznie, Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Poznaniu. Stworzył Centrum Edukacji Ekologicznej i Leśnej, pierwszą w okolicy ścieżkę dydaktyczną, ścieżkę zdrowia, trasy i punkty edukacyjne, a także platformę widokową wraz z Urzędem Miasta i Gminy Osieczna. Przyczynił się między innymi do wybudowania stanicy myśliwskiej „Uroczysko Nadolnik”, wigwamu nad jeziorem Górznickim, utworzenia pierwszej w okolicy ścieżki do nordic walking. Organizował akcję „Zielona Szkoła”. Odznaczenia to między innymi: Złoty Krzyż Zasługi, Kordelas Leśnika Polskiego, Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, Złoty Medal Zasługi Łowieckiej, Medal za zasługi w rozwoju Wielkopolskiego Łowiectwa, tytuł: Honorowy Obywatel Miasta Leszna. Pan Aleksander Świgoń podzielił się z nami swoimi przemyśleniami na temat patriotyzmu. Podkreślił, iż patriotyzm wyglądał zupełnie inaczej w okresie zaborów, kiedy to poszukiwano wolnej ojczyzny. Jeszcze inne pojęcie patriotyzmu było w czasie Powstania Listopadowego, Styczniowego i Wielkopolskiego. Dziś mamy wolną Polskę i patriotyzm przejawia się jeszcze inaczej. To przede wszystkim szacunek do Hymnu i Flagi narodowej. Praca na rzecz ojczyzny to z całą pewnością objaw patriotyzmu. Nasz gość zaznaczył, iż warto być patriotą dla własnego samozadowolenia. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Swą obecnością zaszczycili nas pan dyrektor Franciszek Kaczmarek, pani Emilia Stelmach oraz uczniowie: Aleksandra Matuszewska, Szymon Janiak, Martyna Janowska, Karolina Kobylańska, Anna Fiszer z II TAR, Konrad Bordecki, Monika Reputała, Jonasz Walkowiak z kl. II TB.
Oprac. R. Ignaszewska

A.Świgoń1801

Tadeusz Banach, lekarz weterynarii, obecnie nauczyciel przedmiotów weterynaryjnych w naszej szkole, gościł 13 grudnia na spotkaniu zorganizowanym w bibliotece szkolnej przez J. Markowską K. Wachowską i A. Walachowską. W spotkaniu uczestniczyli też uczniowie II klasy Technikum Weterynarii Natalia Niewiarowska, Ania Kapała, Kacper Apolinarski, Tomek łukaszewski, Kacper Szturo i Bartek Kolańczyk.
Data spotkania zbiegła się z ze wspomnieniem szczególnie ważnym dla naszego gościa – wprowadzeniem 13 grudnia 1981 roku na terenie całego kraju stanu wojennego.
Tematem spotkania był patriotyzm. Nasz gość ciekawie opowiedział o swoim życiu zawodowym i społecznym, o pracy pedagoga i nauczyciela, a przede wszystkim w swojej wypowiedzi odniósł się do tego czym był i jest teraz patriotyzm. Co oznacza we współczesnym świecie to słowo. Jak można w codziennym życiu okazywać miłość do Ojczyzny. Wywiązała się dyskusja na temat tego jak postrzegano patriotyzm kiedyś a jak dziś i jakie są tego przejawy Na zakończenie p. Banach wyraził podziw odnośnie działań podejmowanych przez naszą szkołę w szerzeniu idei patriotyzmu.
Oprac. A. Walachowska

T.Banach1801

Nasz adres

     kontakt   

     ul. 1 Maja 1, 64-100 Leszno

Telefon: +48 65 529 94 30
Email: sekretariat@zsrb.leszno.pl

        Lokalizacja ZSR-B 

Początek strony