info

Konsultacje

Plan zajęć KKZ – R.16

100 lecie ZSR-B

Zbiórka krwi

Patronat naukowy

Klasa II TŻ i UG oraz część uczniów kl.I ARŻ w dniu 04.04.2019r. miała zorganizowaną wycieczkę dydaktyczną na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu .To już czwarte nasze spotkanie na Uczelni. Tym razem nasi uczniowie wysłuchali wykładu „ Zasady kreowania nowych produktów spożywczych” oraz uczestniczyli w kolejnych ćwiczeniach laboratoryjnych dotyczących wykrywania substancji hamujących w mleku. Młodzież dowiedziała się , że to substancje stanowiące bezpośrednie lub pośrednie zagrożenie dla zdrowia konsumenta .Mogą to być m.in. pozostałości antybiotyków i innych leków, związki dodawane do mleka np. w celu zatuszowania jego złej jakości. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w ćwiczeniach. Przeprowadzili ćwiczenie „Wykrywanie zafałszowań mleka środkiem neutralizującym - jakościowe określanie węglanu sodowego w próbie mleka poprzez dodatek błękitu bromotymolowego.

Kolejne spotkanie uczniów kl. IV i III TŻ i UG na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, miało miejsce w dniu 28.02.2019r. Tym razem nasi uczniowie uczestniczyli w ćwiczeniach laboratoryjnych związanych z produkcją z mleka krowiego - sera domowego podpuszczkowego. Młodzież została podzielona na grupy a następnie zgodnie z przepisem wykonywała kolejne czynności, w rezultacie których po 4 godzinach uzyskała ser domowy. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, odmierzali surowce, mierzyli temperaturę mleka, obserwowali jak wytwarza się skrzep - sprawdzali skrzep tzw. próba noża - po nakrojeniu rozchodzi się, skrzep jest zwięzły, ściągali serwatkę a następnie przekładali do form w kształcie serduszek i dokonali oceny organoleptycznej. Cel zajęć został osiągnięty: skutecznie przeprowadzone ćwiczenie praktyczne, satysfakcja uczniów, elementy integracji i poznanie specyfiki zajęć praktycznych na Uczelni. Tym bardziej satysfakcjonujące dla uczniów było to, że po raz pierwszy produkowali ser z mleka świeżego i to w tak krótkim czasie.
Oprac. oraz zdjęcia: Jadwiga Barczyńska

UP1901UP1902

UP1903UP1904UP1905

UP1906UP1907

Zespół Szkół Rolniczo - Budowlanych w Lesznie zawarł porozumienie na rok szkolny 2018-2019 o sprawowaniu patronatu naukowego pomiędzy Wydziałem Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Porozumienie określa zakres i warunki współpracy w obszarze działalności edukacyjnej i promocyjnej. Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, obejmuje na mocy Porozumienia, honorowy patronat nad uczniami Zespołu Szkół Rolniczo–Budowlanych w Lesznie w zawodzie Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych.
Odbyły się już dwa spotkania kl. IV i III w ww. zawodzie, organizowane na terenie Uczelni w Poznaniu. Przewiduje się kolejne. Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych mają okazję bezpośrednio uczestniczyć w wykładach, ćwiczeniach i innych zajęciach dydaktycznych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Mogą także uczestniczyć w dodatkowych otwartych wykładach i innych zajęciach dydaktycznych z wykładowcami i studentami Uniwersytetu w Poznaniu. Wydaje się, że wykłady, ćwiczenia i inne zajęcia dydaktyczne, szczególnie bezpośrednio na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu w Uczelni, pozwolą uczniom Zespołu Szkół w Lesznie na bezpośrednie zapoznanie się z wybranymi elementami studiów, charakterem Uczelni, nauczycielami akademickimi i studentami. To przedsmak przyszłych potencjalnych studiów.

Oprac. J. Barczyńska

UP1803

 

Klasa 3 TŻiUG uczestniczyła w wycieczce dydaktycznej na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Młodzież została przywitana bardzo serdecznie w murach uczelni przez pracowników Katedry Technologii Żywności. Uczestniczyła w wykładzie na temat mrożonych deserów mlecznych, a następnie w ćwiczeniach laboratoryjnych gdzie w praktyce dokonano oceny tekstury żywności na przykładzie jogurtów i oceny barwy żywności na przykładzie owoców cytrusowych. W ramach zwiedzania kompleksu uniwersyteckiego młodzież zwiedziła poszczególne instytuty uczelni.
Oprac. H. Marcinkowska-Kiełbasiewicz

 

poz1801

W dniu 08.11.2018 r. uczniowie kl. IV TŻ i UG uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Młodzież została przywitana przez pracowników uczelni a następnie wysłuchała wykładu na temat „ Mleczne desery mrożone”. Miała miejsce również część laboratoryjna, gdzie uczniowie mieli okazję porównać teksturę jogurtu naturalnego i zagęszczonego oraz dokonać pomiaru natężenia barwy warzyw za pomocą spektrofotometru. Ostatnim punktem programu było przejście po uczelni i campusie.
Oprac. J.Barczyńska

UP1801UP1802UP1804

dziennik vulcan
moodle
SzkolapamietaLOGOTYP
100zsrb
100 L
logo stowarzyszenia 
 
dokumenty szkole
 bip
STREFA
GDPR
 facebook ZSR-B

Nasz adres

ul. 1 Maja 1,
64-100 Leszno
Telefon: +48 65 529 94 30
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak do nas dojechać?

Początek strony